نوسان ارزی واگذاری ۳۰ شرکت شستا را به تاخیر انداخت

نوسان ارزی واگذاری ۳۰ شرکت شستا را به تاخیر انداخت

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی گفت: نوسان نرخ ارز فرآیند واگذاری ۳۰ شرکت شستا برای واگذاری را به تاخیر انداخت و مراحل تشریفات واگذاری آنها باید دوباره از اول انجام شود.
به گزارش روابط عمومی شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) مهندس مرتضی لطفی گفت: نوسان قیمت ارز بر روند واگذاری شرکت های شستا تاثیر گذاشته وموجب شده است روند کشف قیمت، ارزیابی و قیمت گذاری و احراز صلاحیت متقاضیان دوباره انجام شود.
مدیرعامل شستا یادآوری کرد: پیش از این، همه فرآیندهای یادشده با پرداخت هزینه های کارشناسی از سوی ۲ طرف انجام شده بود.
وی افزود: سهام ۳۰ شرکتی که در آستانه واگذاری قرار دارند براساس دلاربا نرخ ۳۸۰۰ تومان ارزش گذاری شده بود اما به دلیل تغییر زیاد قیمت ارز ما برای حفظ سرمایه سهامداران و همچنین بنابر درخواست دستگاه های نظارتی باید سهام را براساس نرخ جدید ارز قیمت گذاری کنیم.
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی بر رویکرد سهامداری این مجموعه تاکید و تصریح کرد: قصد داریم با درآمد حاصل از فروش شرکت های شستا، سهام۴۰ شرکت برتر در بورس را بخریم.
مهندس لطفی اضافه کرد: شرکت مس باهنر در قالب تفاهمنامه به شرکت ملی مس واگذار می شود اما مابه ازای آن سهم شرکت ملی مس را دریافت می کنیم.
«همچنین بزودی تفاهمنامه ای را با هلدینگ خلیج فارس امضا می کنیم که به طور تقریبی متن این تفاهمنامه آماده شده و به امضای کارشناسان ۲ طرف رسیده است».
وی گفت بدهی مالیاتی و بیمه ای شرکت های تابع شستا واگذاری این شرکت ها را در بازار سرمایه بامشکل روبرو کرده است.
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی تصریح کرد: پس ازآنکه قیمت فروش ۴۰ شرکت روشن شد، عرضه عمومی این شرکت ها در سه نوبت از طریق جرایدعمومی کلید خورد، ضمن آنکه در پنج نوبت عرضه سهام این شرکتها در پنج استان توسط استانداران و اتاق های بازرگانی استان ها و فعالان اقتصادی انجام شد.
مهندس لطفی اضافه کرد: قانون «احراز صلاحیت» که جزو قوانین فرابورس است، در عرضه سهام شرکت های قابل واگذاری شستا برای ما مشکلاتی پیش آورد تا جایی که بسیاری از شرکت های شستا از تابلو بورس پایین کشیده شدند.
شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) متعلق به سازمان تامین اجتماعی ایران است که در زمینه مدیریت سرمایه‌گذاری، تجارت و بازرگانی، مدیریت دارایی ومبادلات سهام شرکت‌ها، فعالیت می‌کند
شستا دارای ۲۷۴ شرکت زیرمجموعه و هفت هلدینگ است که در حوزه های مختلفی از جمله داروسازی، صنایع نفت، پتروشیمی و انرژی، حوزه معادن بویژه سیمان، مس وفولاد، حمل و نقل و امور بانکی فعالیت می کنند.
بر اساس برنامه خروج از بنگاهداری شستا، قرار است شمار هلدینگ های شستا از ۹ به ۵ هلدینگ شامل نفت و گاز، دارو، بانک و بیمه حوزه معدن و سیمان و فناوریهای نوین کاهش یابد.